2010 Manda's Race

Age Group Results

October 30, 2010


Results by T&H Timing.


Overall Female Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Rachel Marchard

 

161

24

1

2

17:14.9

5:34/M

 

 

Overall Male Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Eric Flemming

 

162

26

1

1

16:38.6

5:22/M

 

 

Overall Female Masters Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Ann Deckard

 

159

50

1

32

23:46.1

7:40/M

 

 

Overall Male Masters Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Leo Frey

 

214

43

1

5

17:48.4

5:45/M

 

 

Female 1 to 10

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Alexa Tumidalsky

 

121

9

1

123

32:43.5

10:33/M

 

2

Sofia Acevedo

 

152

9

1

149

37:28.5

12:05/M

 

 

Female 11 to 14

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Hannah Smith

 

112

13

1

62

26:25.5

8:31/M

 

2

Kelly Lyp

 

198

13

1

85

27:46.9

8:57/M

 

3

Abigail Brown

 

220

13

1

168

43:16.1

13:57/M

 

4

Becky Rizer

 

222

13

1

169

43:16.2

13:57/M

 

 

Male 11 to 14

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Robert Doman

 

31

14

1

21

22:06.8

7:08/M

 

2

login lukoowski

 

67

14

1

43

25:28.3

8:13/M

 

3

Thomas Lyp

 

199

12

1

59

26:06.6

8:25/M

 

4

Jacob Mills

 

78

13

1

71

27:04.4

8:44/M

 

5

Oliver Ames

 

232

13

1

171

43:50.9

14:08/M

 

 

Female 15 to 18

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Anneliese Santhouse

 

107

15

1

49

25:36.5

8:15/M

 

2

Gabriela Saez

 

105

16

1

50

25:37.6

8:16/M

 

3

Morgan Boatright

 

173

15

1

83

27:34.8

8:54/M

 

4

Annette Frank

 

39

18

2

187

48:14.2

15:34/M

 

 

Male 15 to 18

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

CJ Duncan

 

167

18

1

3

17:37.6

5:41/M

 

2

Andrew Lyp

 

197

15

1

7

18:25.7

5:56/M

 

3

Joey Doman

 

29

16

1

11

20:11.4

6:31/M

 

4

Christian Dupre

 

35

15

1

24

22:29.0

7:15/M

 

 

Female 19 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Megan Shurr

 

110

24

1

39

25:14.1

8:08/M

 

2

Meghan Denny

 

28

21

1

80

27:23.9

8:50/M

 

3

Autimn Osborne

 

86

24

1

87

27:48.7

8:58/M

 

4

Brianne Slick

 

111

22

1

140

35:02.7

11:18/M

 

 

Male 19 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Abe Osborne

 

87

21

1

26

22:59.3

7:25/M

 

2

Kenneth Frank

 

40

21

1

42

25:28.0

8:13/M

 

3

hall Bryan

 

191

23

1

53

25:46.6

8:19/M

 

4

Robert Neiswinger

 

84

20

1

107

30:38.2

9:53/M

 

5

Cailean Bailey

 

154

24

1

129

33:48.2

10:54/M

 

 

Female 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Nicole Foster

 

193

26

1

30

23:28.7

7:34/M

 

2

Christine Keaton

 

204

26

1

45

25:34.4

8:15/M

 

3

Tracy Schlundt

 

158

25

1

54

25:50.9

8:20/M

 

4

Melanie Litke

 

65

29

1

56

25:54.4

8:21/M

 

5

April Gatlin

 

153

27

1

73

27:06.0

8:45/M

 

6

Diana Gill

 

180

25

1

86

27:48.1

8:58/M

 

7

Frances Kantner

 

181

27

1

89

28:01.6

9:02/M

 

8

Sarah Bol

 

184

29

1

90

28:09.9

9:05/M

 

9

Krystal Stoelting

 

241

28

1

92

28:50.2

9:18/M

 

10

Tara Hicks

 

48

27

1

97

29:10.4

9:25/M

 

11

Jody Klien

 

56

29

1

108

30:38.3

9:53/M

 

12

amber Banning

 

182

27

1

111

31:04.6

10:01/M

 

13

Mary Retzlaff

 

99

29

1

125

33:13.4

10:43/M

 

14

beth rouch

 

104

29

1

126

33:19.0

10:45/M

 

15

Sarah hrunek

 

249

29

1

173

44:59.8

14:31/M

 

16

Sarah Woynaroski

 

126

29

2

181

46:26.2

14:59/M

 

 

Male 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Adam Higgins

 

244

28

1

6

18:17.2

5:54/M

 

2

Jason Cook

 

178

26

1

14

20:40.4

6:40/M

 

 

Female 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Echo Denny

 

202

30

1

22

22:08.8

7:08/M

 

2

Angie Tursman

 

224

33

1

27

23:15.3

7:30/M

 

3

Lindsay Wheeler

 

125

30

1

40

25:16.7

8:09/M

 

4

Julie Hostetler

 

49

31

1

46

25:35.7

8:15/M

 

5

Darci Hall

 

201

30

1

48

25:36.0

8:15/M

 

6

Erin Rhodes

 

100

30

1

66

26:47.8

8:38/M

 

7

Megan Myers

 

82

30

1

67

26:48.0

8:39/M

 

8

Carolyn Newman

 

225

33

1

94

28:56.8

9:20/M

 

9

Kimberly Ramsey

 

95

34

1

103

30:10.1

9:44/M

 

10

Molly Mooney

 

80

30

1

118

31:56.4

10:18/M

 

11

Shannan Sonnicksen

 

114

34

1

143

35:52.8

11:34/M

 

12

Stephanie Anderson

 

2

33

1

154

39:21.0

12:42/M

 

13

Lisa Wilson

 

176

34

1

162

40:34.7

13:05/M

 

14

Stephanie Crook

 

22

31

2

163

40:35.0

13:05/M

 

15

Holly Liggett

 

62

31

2

189

48:57.9

15:47/M

 

 

Male 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Nick Schwerin

 

185

30

1

17

21:19.4

6:53/M

 

2

Brock Hostetler

 

50

32

1

60

26:20.3

8:30/M

 

3

Matt Johnson

 

53

34

1

61

26:20.7

8:30/M

 

4

Clint Stoelting

 

237

33

1

72

27:05.6

8:44/M

 

5

steve nunberg

 

85

32

1

77

27:14.1

8:47/M

 

6

Bob Wiseman

 

171

34

1

79

27:23.0

8:50/M

 

7

Chad Bogue

 

7

33

1

104

30:25.6

9:49/M

 

8

Travis Litkie

 

250

34

1

106

30:34.0

9:52/M

 

9

Justin Sonnicksen

 

115

34

1

135

34:23.9

11:05/M

 

10

Michael Miltz

 

227

31

1

158

40:05.4

12:56/M

 

11

Brandon Liggett

 

64

30

2

188

48:57.8

15:47/M

 

 

Female 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Holly Koedyker

 

58

38

1

93

28:54.4

9:19/M

 

2

Sandy Mills

 

77

38

1

105

30:33.5

9:51/M

 

3

Leah Leimbacher

 

61

39

1

124

32:48.7

10:35/M

 

4

Donna Forney

 

37

39

1

134

34:19.4

11:04/M

 

5

kathleen o'shea

 

88

39

1

141

35:12.3

11:21/M

 

6

Julie McKean

 

71

38

1

155

39:21.3

12:42/M

 

7

Erica Arnett

 

217

35

1

190

49:13.7

15:53/M

 

 

Male 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Phil Nafus

 

229

39

1

4

17:46.9

5:44/M

 

2

Ryan Kwiecinski

 

200

35

1

10

19:30.4

6:17/M

 

3

Rich Milcarek

 

190

39

1

34

24:04.3

7:46/M

 

4

Chris Swistek

 

117

35

1

84

27:44.8

8:57/M

 

5

Jeremy Bogue

 

216

36

1

101

29:31.8

9:31/M

 

6

Scott Milligan

 

76

38

1

117

31:54.2

10:17/M

 

7

James Robinson

 

208

38

1

132

34:13.7

11:02/M

 

 

Female 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Jody Lyp

 

195

40

1

41

25:24.6

8:12/M

 

2

Dawn McLaughlin

 

73

44

1

44

25:32.7

8:14/M

 

3

Michelle Ashby

 

5

40

1

65

26:46.5

8:38/M

 

4

Terri Davis

 

25

40

1

74

27:06.9

8:45/M

 

5

Tammy Bucko

 

12

40

1

78

27:20.3

8:49/M

 

6

Tobbi Alvey-Kymakis

 

168

44

1

95

28:57.8

9:20/M

 

7

Traci Tamalunas

 

118

40

1

113

31:14.2

10:05/M

 

8

Heidi Radford

 

94

41

1

156

39:22.6

12:42/M

 

9

Karen Fritts

 

43

42

1

157

39:40.9

12:48/M

 

10

Angie Mortimore

 

228

41

1

160

40:24.1

13:02/M

 

11

Stacy Antich

 

3

40

1

161

40:30.0

13:04/M

 

12

Amy Burke

 

240

40

1

165

42:08.7

13:35/M

 

13

Tracey Smith

 

239

41

1

166

42:08.7

13:35/M

 

 

Male 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Scott Reed

 

97

44

1

19

21:34.2

6:57/M

 

2

Matt Biggs

 

175

42

1

23

22:09.3

7:09/M

 

3

John Sparks

 

252

44

1

25

22:44.2

7:20/M

 

4

Michael Cairns

 

59

43

1

28

23:21.5

7:32/M

 

5

Dean Doman

 

30

44

1

31

23:35.9

7:36/M

 

6

Chris Buyer

 

14

40

1

35

24:14.1

7:49/M

 

7

Brian Mills

 

79

44

1

64

26:44.4

8:37/M

 

8

Patrick Lyp

 

196

40

1

99

29:20.6

9:28/M

 

9

Robert Barankg

 

218

43

1

148

37:22.3

12:03/M

 

10

Craig Moore

 

206

41

1

209

54:06.4

17:27/M

 

 

Female 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Cathy Pieroni

 

233

49

1

69

26:51.6

8:40/M

 

2

Yolanda Monahan

 

165

47

1

114

31:22.5

10:07/M

 

3

LORRI LUCHENE

 

66

45

1

115

31:39.9

10:13/M

 

4

Brenda Doucette

 

32

48

1

131

34:09.4

11:01/M

 

5

Carol Schnadenberg

 

203

49

1

142

35:29.8

11:27/M

 

6

Lisa Acevedo-Hutcheson

 

151

48

1

151

38:01.9

12:16/M

 

7

Julie Young

 

219

46

1

153

38:51.0

12:32/M

 

8

Nancy Brown

 

221

48

1

172

44:18.4

14:17/M

 

9

Joanna Smith

 

113

49

2

175

45:09.2

14:34/M

 

10

Terri Clouse

 

21

49

2

177

45:20.1

14:37/M

 

11

Laura Brosky

 

11

48

1

178

45:20.1

14:37/M

 

12

Kellie Blackwell

 

6

45

2

179

45:48.5

14:46/M

 

13

Kathy Caldwell

 

15

48

2

182

46:26.5

14:59/M

 

14

Loretta Frank

 

42

46

2

185

47:47.4

15:25/M

 

15

Karen Dalrymple

 

23

49

2

205

52:29.9

16:56/M

 

 

Male 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Scott Kimlick

 

236

49

1

8

19:15.3

6:13/M

 

2

John Sakelaris

 

235

46

1

18

21:26.9

6:55/M

 

3

steve sanchez

 

106

45

1

102

30:08.5

9:43/M

 

 

Female 50 to 54

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Sonia Watkins

 

209

54

1

47

25:35.8

8:15/M

 

2

Liz Frances

 

223

50

1

76

27:12.5

8:46/M

 

3

Susan Boyden

 

8

53

1

112

31:08.6

10:03/M

 

4

Pam Hennessy

 

130

50

1

127

33:28.9

10:48/M

 

5

Debra Rasala

 

96

53

1

130

33:52.6

10:55/M

 

6

Karen Gay

 

207

50

1

133

34:15.3

11:03/M

 

7

Cindy Hall

 

47

53

1

144

36:14.3

11:41/M

 

8

Barb Spitler

 

156

51

1

146

36:16.3

11:42/M

 

9

Brenda Koonce

 

210

52

1

152

38:50.6

12:32/M

 

10

Debra Ames

 

231

52

1

170

43:50.2

14:08/M

 

11

Martha Denny

 

27

54

2

176

45:09.3

14:34/M

 

12

Claudia Chastain

 

18

53

2

180

45:48.6

14:46/M

 

13

Vicki Davis

 

24

52

2

186

47:57.3

15:28/M

 

14

Marcia Soyster

 

179

54

1

200

51:24.4

16:35/M

 

15

Mary Ellen Sullivan

 

116

50

2

202

51:52.8

16:44/M

 

16

CIndy DeJesus

 

26

50

2

207

52:44.1

17:01/M

 

 

Male 50 to 54

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Vince Balbo

 

157

53

1

13

20:27.1

6:36/M

 

2

Mark Powell

 

212

53

1

15

20:53.7

6:44/M

 

3

Salvador Mujica

 

248

50

1

33

24:02.2

7:45/M

 

4

Tim Sullivan

 

245

53

1

38

25:05.0

8:05/M

 

5

Neil McLaughlin

 

72

50

1

55

25:51.2

8:20/M

 

6

Michael Knox

 

57

52

1

88

27:53.5

9:00/M

 

7

Peter Klaeser

 

55

54

1

120

32:12.9

10:23/M

 

8

Jim Jones

 

129

53

1

128

33:30.6

10:48/M

 

9

Dave Shaw

 

192

54

1

194

49:48.7

16:04/M

 

 

Female 55 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Sheila Adkins

 

215

56

1

109

30:54.5

9:58/M

 

2

Ruth Bonacci

 

243

55

1

116

31:45.2

10:15/M

 

3

Sandra Drazer

 

33

59

1

136

34:38.9

11:10/M

 

4

Carol Rosenberry

 

103

57

1

145

36:15.9

11:42/M

 

5

Dawn Chavez

 

19

55

1

167

42:23.3

13:40/M

 

6

Susan Resteau

 

188

58

1

174

45:04.0

14:32/M

 

7

Milly Cloyd

 

128

58

1

184

47:44.1

15:24/M

 

8

Kathy McEwan

 

70

55

2

204

52:29.8

16:56/M

 

9

Carol Ciesielski

 

20

55

2

206

52:33.0

16:57/M

 

 

Male 55 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

David Ahner

 

230

58

1

9

19:29.9

6:17/M

 

2

Greg Jones

 

183

55

1

20

22:04.5

7:07/M

 

3

Bill Boyden

 

9

55

1

52

25:44.1

8:18/M

 

4

Bruce Deckard

 

160

58

1

58

25:56.9

8:22/M

 

5

mark schafer

 

108

55

1

68

26:48.8

8:39/M

 

6

Anthony Kerns

 

54

56

1

91

28:37.6

9:14/M

 

7

Charles Lansdowne

 

60

59

1

98

29:15.9

9:26/M

 

8

William Myers

 

81

55

1

100

29:27.5

9:30/M

 

9

Keith Douglas

 

213

58

1

110

30:54.8

9:58/M

 

10

Stephen Zolvinski

 

127

57

1

147

36:26.5

11:45/M

 

11

George Kymakis

 

169

58

1

159

40:10.6

12:57/M

 

 

Female 60 to 64

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Carol McGill

 

166

60

1

121

32:30.8

10:29/M

 

2

Polly Thesing

 

119

60

1

122

32:30.9

10:29/M

 

3

Elaine Sherer

 

246

61

1

191

49:33.9

15:59/M

 

4

Phylliss Bergman

 

163

63

1

192

49:47.8

16:04/M

 

5

Jo Balogh

 

177

62

1

199

51:22.7

16:34/M

 

6

Linda Quick

 

91

62

2

208

53:17.0

17:11/M

 

 

Male 60 to 64

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Jerry Proctor

 

211

60

1

12

20:15.6

6:32/M

 

2

Mann Spitler

 

131

62

1

16

21:18.0

6:52/M

 

3

Arnie Bergman

 

164

61

1

29

23:27.7

7:34/M

 

4

Dan Sturgell

 

194

62

1

37

24:37.6

7:56/M

 

5

Hutmacher Tom

 

170

62

1

63

26:34.1

8:34/M

 

6

Steve Cadwell

 

247

64

1

81

27:27.5

8:51/M

 

7

Ed Burns

 

242

60

1

137

34:39.5

11:11/M

 

8

Wolfgang Rose

 

101

61

2

197

49:50.6

16:05/M

 

9

Phill Drescher

 

34

63

2

203

51:52.9

16:44/M

 

10

Dave Busch

 

13

61

2

210

54:06.9

17:27/M

 

 

Female 65 to 69

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Liz Vander Velde

 

122

68

1

138

34:40.4

11:11/M

 

2

Nancy Moore

 

205

67

1

183

47:29.6

15:19/M

 

3

Valerie Townsend

 

120

65

2

193

49:48.6

16:04/M

 

4

Marion Manning

 

69

65

2

195

49:49.1

16:04/M

 

5

Linda Casbon

 

17

67

2

196

49:49.4

16:04/M

 

6

Diana Casbon

 

16

67

2

198

49:51.9

16:05/M

 

7

Sue Brennan

 

10

66

2

201

51:52.0

16:44/M

 

 

Male 65 to 69

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Norm Eikman

 

234

65

1

36

24:19.9

7:51/M

 

2

Mike Shuler

 

174

66

1

57

25:56.0

8:22/M

 

3

Denny Martinson

 

226

65

1

75

27:09.7

8:45/M

 

4

Jim Manning

 

68

66

1

96

29:05.0

9:23/M

 

5

Bob Hooper

 

238

68

1

164

42:01.1

13:33/M

 

 

Male 70 and over

Place

Name

City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

 

1

Fred Fleming

 

36

73

1

51

25:43.2

8:18/M

 

2

James Kaminski

 

172

70

1

70

27:01.0

8:43/M

 

3

Hugh Martz

 

251

71

1

82

27:30.1

8:52/M

 

4

George Pavol

 

155

76

1

119

32:00.4

10:19/M

 

5

Ron Pyke

 

89

70

2

139

34:58.2

11:17/M

 

6

Jack Neale

 

83

72

1

150

37:33.4

12:07/M